hu
TR
EN

DEMİRKÖY

 

TEKİRDAĞ

İSTANBUL

KOCAELİ

ÇANAKKALE

KÜTAHYA

İZMİR

MUĞLA,

MİLAS, AYDIN

ANKARA

OSMANİYE

KARS

yalova
GEBIZ
BOYABAT

Değerli Ziyaretçilerimiz!

 

İstanbul Macar Kültür Merkezi’nin Türkiye’deki Macar anılarını tanıtan sitesine hoş geldiniz!

Siteyi hazırlamamızın başlıca amacı Türkiye Cumhuriyeti topraklarında mevcut Macar izlerini taşıyan mimarî, manevî ve kültürel anılarını nihayet tek yerde düzenli bir şekilde erişilir hale getirip sizlere sunmaktı. Osmanlı – Macar ve akabinde Türk – Macar ilişkilerinin milletlerimizin diline, kültürüne, tarihine olan etkisi tıpkı Macar Özgürlük Mücadelesi ardından maiyetiyle Osmanlıya sığınan Imre Thököly, II. Ferenc Rákóczi ve Lajos Kossuth’un hikayesi de malumunuzdur. Bunlar hakkındaki bilgiler yanı sıra, Macarların bu yardıma karşılık vermiş olduğu emekler pek bilinmemektedir. 1848-49 Özgürlük Savaşı sonrası Osmanlıya sığınan askerlerin pek çoğu ( örneğin: Kmetty, Guyon, Tüköry, Bem, Kollmann, Derecskey vs.) Osmanlı ordusuna katıldılar ve kahramanca mücadele edip kimi zaman Ay Yıldızlı sancak için canlarını da feda etmişlerdi. Kont Széchenyi ve yandaşları modern İstanbul itfaiyesini kurarlar, Aladár Kovács İstanbul’daki ilk ambülans hizmetlerinin kuruluşuna destek verir. 1920’li senelerden itibaren Türkiye mimarisi, su idare işleri veya meteoroloji alanlarına emek verir. Bu kimi zaman önemli, kimi zaman ufak hikayeleri sizler için derledik.

Tüm Türkiye’yi kapsayan bu çalışmayı coğrafik düzene koyduk. Şehirlerin adı altında, söz konusu yerleşimin bir şekilde Macar izi taşıyan binalarını, müzesini, anıtını veya mezarlığını bulabilirsiniz. Bilgiler arasında tanıtım, resim, fotoğraf, harita yanı sıra bazı konuların ek bilgilerini içeren sitelerin linkini de bulabilirsiniz.

Tanıtımı gerçekleşen malzeme seneler boyunca süren araştırmaların sonucudur. Projenin gerçekleşmesinde yardımlarını esirgemeyen fotoğraf, resim, bilgi ve çeviri çalışmalarıyla destek veren David Hendrix, Emre Saral, Andrea Gál, Bernadett Orosházi, Áron Sipos, István Tóth, Judit Ujszegi ve emeği geçen pek çok dostumuzun çalışmaları yanı sıra Türkinfo Vakfı’nın yayımlamış olduğu Tamás K. Pintér – János Hóvári: Türkiye’de Macar İzleri adlı eserini özellikle anıp teşekkürlerimizi sunmayı borcumuz biliriz.

İyi vakit geçirmenizi diler!

Saygılarımızla,

 

Gábor Fodor

Müdür

Liszt Enstitüsü – Macar Kültür Merkei İstanbul

KAYBOLAN anıtlar →

E-mail: macarkulturmerkezi@mfa.gov.hu