hu
TR
EN

İzmir’deki Macar Hatıraları (Kacskovics, Kmetty, Kossuth, Atatürk heykeli)

Günümüzde Türkiye’nin üçüncü en büyük şehri konumundaki İzmir (eski adıyla Smyrna), Osmanlı İmparatorluğu’nun Ege deniz ticaretinde daima önemli role sahip olmuştur. İngiltere’ye gitmek üzere Gelibolu Yarımadası’ndan gemiye binen Kossuth, 1922 senesine dek yoğun bir Yunan-Rum nüfusuna sahip olan şehrin limanında 1850 senesinde Osmanlı İmparatorluğu topraklarına veda eder. Bunun anısına Üçkuyular Vapur İskelesi’nde 2018’de bir Kossuth anma tabelası çakıldı. Macar naibi İzmir’de şehrin sakinleri öyle bir ilgiyle ve sevinçle karşılamışlardır ki, güvenlik tedbirlerinden dolayı kendisini izdihamdan korumak zorunda kalınmıştır.

 

Cumhuriyet döneminde de İzmir’de ve çevresinde çalışan Macarlar olmuştur. Şehrin simgelerinden biri olan Atatürk heykelinin kaidesi de Macar ustalar tarafından yapılmıştır. Şehrin demiryolu, su kanalları ve çeşitli su işlerinin yapımına da Macar uzmanlar destek vermişlerdir. Şehrin pompa tesislerinin kuruluşunda emeği geçen Dologh ailesini burada hatırlatmadan geçemiyoruz. Ailenin mensupları günümüze dek hayatlarına İzmir’de devam etmektedir, Cristopher Dologh Macaristan’ın fahri konsolosu görevini de üstlenmektedir.

Atatürk’ün bağımsızlık için mücadele eden ordusunda Türk silah taşlarıyla birlikte mücadele veren Macar topçu Tibor Kacskovics’in (Türk adıyla Bilal Timur) mezarı İzmir Karşıyaka Bölge Mezarlığı’nda bulunmaktadır. György Kmety’nin büstü Ege Üniversitesi’nin Bornova bölgesindeki kampüste düzenlenen törenle açıldı. Ayrıca 2018 yılında, Karşıyaka bölgede kurulan İzmir Macar-Türk Dostluk Derneği Macar sevenlerini bekliyor.

HARİTA

E-mail: macarkulturmerkezi@mfa.gov.hu