hu
TR
EN

İtfaiye Müzesi

Ödön Széchenyi, en büyük Macar István Széchenyi’nin oğlu olarak, 1839’da dünyaya gelmiştir. Sonraların Ödön Paşası, daima hareketli, maceraperest bir kişiliğe sahiptir. Hayatında ilk kez 1860’ta Macaristan’da ateşle mücadele etmiş; sonra ise çağın en iyi itfaiyecileri olarak bilinen Londra itfaiyecilerinden eğitim almıştır. 1860’lı yılların ikinci döneminde büyük gayretlerle Pest-Buda İtfaiyesini kurmayı başarır ve buradaki deneyimlerini İstanbul’daki çalışmalarında değerlendirmiştir.

 

Türkiye’ye ilk defa 1870 yılında, Büyük İstanbul Yangınından sonra tatil amacıyla gelmiştir. Ateşin hasarlarını görünce hizmetlerini Sultan Abdülaziz’e teklif etmiş ve bu önerisi 1873 yılında sonuca varmıştır. Rus rakibini geride bırakarak, başarılı bir gösteri akabinde İstanbul İtfaiyesi’ni kurma görevini almıştır. Bu görev, zorluklarına rağmen hayatının sonuna kadar kendisinin beraberinde kalmıştır. 1880’de bir ilk olarak Hristiyan olmasına rağmen paşalık rütbesi layık görülmüştür. 1922’deki ölümüne kadar İstanbul’da kalmış ve ilerleyen yaşına rağmen söndürme işlemlerini kendisi yönetmiştir. İstanbul Rumlarından Eulália Christopulos ile evlenmiş ve dört çocuğu olmuştur.

 

1990lı yılların başında Kont Seçini İtfaiye Müzesi açılmış ilk müze sonralarında Beşiktaş’a taşınıp İtfaiye Müzesi olarak yeniden isimlendirilmiştir. 7 Ekim 2020 tarihinde Macar İtfaiye Birliği’nin hediyesi olarak müzede Ödön Paşa’nın Tamás Szabó ve Zoltán Kovács tarafından hazırlanmış tunç anma plaketi törenle takdim edilmiştir. Feriköy Katolik Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında günümüze değin her sene İstanbul İtfaiyesi tarafından çelenk töreni düzenlenmektedir.

 

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN
HARİTA

E-mail: macarkulturmerkezi@mfa.gov.hu